Ayrshires®
Cattle Society of Great Britain and Ireland

Society Judges

Judges

Name: Address: Requalifying Year:
Robert Adams Shirley Old Park Farm, Rodsley, Ashbourne, Derby DE6 3AP 2019
Linda Batty Willowfields, 22 Eaton Close, Mulberry Park, Hatton, Derby DE65 5ED 2020
Stewart Baxter 34C Shanes Castle Park, Shanes Castle Estate, Co Antrim 2019
Richard Baynes Marley Cote Walls, Slaley, Hexham, Northumberland 2019
Peter Berresford Dale Head Farm, Wheston, Tideswell, Nr Buxton, Derbyshire 2020
Andrew Broadley Brundcliffe Farm, Hartington, Nr Buxton, Derbyshire, SK17 0BA 2020
Michael Broadley The Cottage, Brundcliffe Farm, Hartington, Nr Buxton, Derbyshire 2020
Colin Christophers Trenerry Farm, St Allen, Truro, Cornwall TR4 9QX 2021
David Christophers Trenerry Farm, St Allen, Truro, Cornwall TR4 9QX 2019
Allan Clark Fineview Farm, Glenluce, Newton Stewart, Wigtownshire, DG8 0AA 2021
Ian Collins Church Farm, Whitley, Dewsbury, West Yorks, W12 0NB 2020
Dawn Coryn 11 Sycamore Gardens, Summercourt, Cornwall TR8 5EG 2019
Brent Crothers New House Lane, Pulverbatch, Shrewsbury, Shropshire, SY5 8DE 2019
Shaun Dixon 33 Lydgate Avenue, Wolsingham, Bishop Auckland, Co Durham, DL13 3LJ 2019
Arthur Lawrie Cuthill Towers, Milnathort, Kinross KY13 9SH 2021
Kevin Lawrie Myremill Farm, Maybole, Ayrshire 2019
Gilmour Lawrie Sandyford Farm, Monkton, Prestwick 2020
James Lawrie Cuthill Towers, Milnathort, Kinross KY13 9SH 2020
Philip Mattinson Rosewain Farm, Wigton, Cumbria CA7 0LZ 2019
Robert McConnell Beechmount, 70 Carnanee Road, Templepatrick, N Ireland BT39 0BY 2020
James McGarva Horseclose Farm, Cummertrees, Annan, Dunfriesshire, DG12 5PZ 2019
Iain McLean 76 Priestland Road, Bushmills, Co Antrim, N Ireland BT57 8UP 2020
Andrew Rimmer One Ash Farm, Alder Lane, Cronton, Widnes, Cheshire, WA8 5PY 2019
Matthew Service Moorpark, Sandhead, Stranraer DG9 9LH 2020
John Smith Pightle Corner,Wigboro Wick Lane, St Osyth, Essex, CO18 8ER 2020
John Suffern Ravenhill, 10 Ardmore Road, Crumlin, Co Antrim BT29 4QS 2020
Robin Templeton Pocknave Farm, Hurlford, Kilmarnock, Ayrshire KA1 5JT 2019
Willie Templeton Catrine House, Mauchline, Ayrshire 2019
Geraint Thomas Tyreglwys Farm,Llangennech, Llanelli, Dyfed SA14 8YD 2019
Iwan Thomas Penllwyngwyn Farm, Bryn, Llanelli, Carmarthenshire 2021
Alan Timbrell Glebe Farm, Poole Keynes, Nr Cirencester, Glos GL7 6EF 2020
Blaise Tomlinson Charnwood Forrest Farm, Charley Road, Nanpantan LE12 9XJ 2020
Arthur Walters Higher Rillaton Farm, Rillaton, Callington, Cornwall, PL17 7PA 2019
John Watson High Mark Farm, Leswalt, Stranraer, Wigtownshire DG9 0RU 2020
Lisa Window-Walker Horsepool Farm, Bromsgrove Road, Hunnington, West Midlands B62 0JX 2020
Stuart Williams Home Farm, Leweston, Camrose, Haverfordwest, Pembs SA62 6JL 2020
Wendy Young Church Farm, Whitley, Dewsbury, West Yorks, W12 0NB 2020

Junior Judges

Name: Address: Requalifying Year:
Asher Bradley-Seddon Common Farm, Cubley, Ashbourne, Derbyshire DE6 2EX 2020
Jamie Keenan Coretard, Threemilehouse, Co Monaghan, Ireland 2020
John McLean 70 Priestland Road, Bushmills, Co Antrim, N Ireland 2019
Jake Sayer Denmans Farm, Cannington, Bridgewater, Somerset, TA5 2LH 2020
Shaun Rennie Brocklehill Farm, Ayr, KA6 5AF 2020
Evie Tomlinson Charnwood Forrest Farm, Charley Road, Nanpantan LE12 9XJ 2019