Ayrshires®
Cattle Society of Great Britain and Ireland

Society Judges

Judges

Name: Address: Requalifying Year:
John Adamson Swaites, Pettinain, Lanark ML11 8SR 2018
Steve Bailey Upper Lightwood Green Farm, Audlem, Crewe, Cheshire, CW3 0EN 2018
Robin Barr Calderglen, Kilkenzie, By Campbeltown, Argyll PA28 6NT 2018
Linda Batty Willowfields, 22 Eaton Close, Mulberry Park, Hatton, Derby DE65 5ED 2020
Stewart Baxter 34C Shanes Castle Park, Shanes Castle Estate, Co Antrim 2019
Richard Baynes Marley Cote Walls, Slaley, Hexham, Northumberland 2018
Peter Berresford Dale Head Farm, Wheston, Tideswell, Nr Buxton, Derbyshire 2020
Andrew Broadley Brundcliffe Farm, Hartington, Nr Buxton, Derbyshire, SK17 0BA 2020
Michael Broadley The Cottage, Brundcliffe Farm, Hartington, Nr Buxton, Derbyshire 2020
Colin Christophers Trenerry Farm, St Allen, Truro, Cornwall TR4 9QX 2018
David Christophers Trenerry Farm, St Allen, Truro, Cornwall TR4 9QX 2020
Ian Collins Church Farm, Whitley, Dewsbury, West Yorks, W12 0NB 2020
Dawn Coryn 11 Sycamore Gardens, Summercourt, Cornwall TR8 5EG 2020
Shaun Dixon 33 Lydgate Avenue, Wolsingham, Bishop Auckland, Co Durham, DL13 3LJ 2019
Arthur Lawrie Cuthill Towers, Milnathort, Kinross KY13 9SH 2020
Gilmour Lawrie Sandyford Farm, Monkton, Prestwick 2020
James Lawrie Cuthill Towers, Milnathort, Kinross KY13 9SH 2018
Philip Mattinson Rosewain Farm, Wigton, Cumbria CA7 0LZ 2019
James McGarva Horseclose Farm, Cummertrees, Annan, Dunfriesshire, DG12 5PZ 2019
Ian Patrick Whitegate Farm, St Helen Road, Bolton 2018
Matthew Service Moorpark, Sandhead, Stranraer DG9 9LH 2020
John Smith Pightle Corner,Wigboro Wick Lane, St Osyth, Essex, CO18 8ER 2019
John Suffern Ravenhill, 10 Ardmore Road, Crumlin, Co Antrim BT29 4QS 2019
Robin Templeton Pocknave Farm, Hurlford, Kilmarnock, Ayrshire KA1 5JT 2019
Willie Templeton Catrine House, Mauchline, Ayrshire 2019
Geraint Thomas Tyreglwys Farm,Llangennech, Llanelli, Dyfed SA14 8YD 2020
Iwan Thomas Penllwyngwyn Farm, Bryn, Llanelli, Carmarthenshire 2020
Alan Timbrell Glebe Farm, Poole Keynes, Nr Cirencester, Glos GL7 6EF 2020
Blaise Tomlinson Charnwood Forrest Farm, Charley Road, Nanpantan LE12 9XJ 2020
Arthur Walters West Berriow Farm, North Hill, Launceston, Cornwall PL15 7NU 2020
John Watson High Mark Farm, Leswalt, Stranraer, Wigtownshire DG9 0RU 2019
Willie Whiteford Middle Farm, Ruleholme, Irthington, Carlisle CA6 4NF 2018
Lisa Window-Walker Horsepool Farm, Bromsgrove Road, Hunnington, West Midlands B62 0JX 2020
Stuart Williams Home Farm, Leweston, Camrose, Haverfordwest, Pembs SA62 6JL 2020
Wendy Young Church Farm, Whitley, Dewsbury, West Yorks, W12 0NB 2020

Junior Judges

Name: Address: Requalifying Year:
Asher Bradley-Seddon Common Farm, Cubley, Ashbourne, Derbyshire DE6 2EX 2018
David Lawrie Cuthill Towers, Milnathort, Kinross KY13 9SH 2018
Kevin Lawrie Myremill Farm, Maybole, Ayrshire 2018
John McLean 70 Priestland Road, Bushmills, Co Antrim, N Ireland 2018
Matthew McLean 70 Priestland Road, Bushmills, Co Antrim, N Ireland 2018
Oliver Partington 5 Ellerbrook View, Adlington, Chorley, Lancs PR7 4DL 2018
Shaun Rennie Brocklehill Farm, Ayr, KA6 5AF 2018
Andrew Rimmer Sandyway Farm, Holmeswood, Rufford, Lancs, L40 1UB 2019
Evie Tomlinson Charnwood Forrest Farm, Charley Road, Nanpantan LE12 9XJ 2019
Aled Walters Clynmelyn, Ffynnonddrain, Carmarthen SA33 6EE 2018
Becky Walters West Berriow Farm, North Hill, Launceston, Cornwall 2018